Forrás: Dailymail.co.uk
Egy neves kutatókból álló csapat igen különleges cél érdekében fogott össze Svájcban és Németországban: az emberi agy számítógépes modelljét szeretnék felépíteni. Az ?Emberi Agy Projekt? névre keresztelt, de a média által inkább ?Frankenstein csapatként? emlegetett program vezetője jelenleg is tárgyal az EU-val, egy 1 milliárd fontos támogatás elnyeréséért.
A tudósok szerint sikerük eredményeként számos betegség gyógymódjára jöhetnek rá, köztük a Parkinson kóréra is. A kutatás közelebb viheti a tudósokat intelligens robotok és szuperszámítógépek létrehozásához is, amelyek mellett a jelenlegi eszközök játékszernek tűnnek majd.
Henry Markram, a svájci École Polytechnique Fédérale in Lausanne ideggyógyásza Európa kilenc vezető tudósát gyűjtötte össze a projekthez.
?Ez az emberiség három legfontosabb kihívásának egyike. Fontos megértenünk a földet, az űrt és az emberi agyat. Rá kell jönnünk mi tesz minket emberré,? nyilatkozta Markram a német Siegel magazinnak.
Az Emberi Agy Projekt tudósai és kutatói hiszik, hogy a támogatás elnyerése esetén 12 éven belül képesek lesznek elkészíteni az ember legfontosabb szervének másolatát. A modell alkalmazási területei messzire nyúlnak. A gyógyszergyártó cégek például jelentősen le tudnák csökkenteni az egyes készítmények tesztelési idejét, mivel az embereken végzett kísérletek helyett a számítógépes másolaton tudnák ellenőrizni a gyógyszerek hatását.
A Cologne melletti Jülich Kutatóközpont szuperszámítógépei fontos szerepet játszanának a kutatásban, ami Markram szerint ?az adatok egész áradatát? állítja majd elő. Katrin Amunts, a Jülich központ ideggyógyásza már korábban elkezdte az agy részletes térképének elkészítésére irányuló munkát, melynek első fázisaként egy emberi agyat 8000 szeletre vágtak a kutatók, majd a szeleteket egyenként beszkennelték és digitalizálták.
?Az emberi agy megépítése nem lehetetlen,? tette hozzá Markram. ?Tíz év alatt meg tudjuk csinálni. Ha sikerül, évente 2 milliárd embernek segíthetünk, mivel évente ennyi olyan betegség fordul elő, aminek valamilyen módon köze van az agyhoz.?
A projekt részeként a kutatóknak már sikerült elkészíteni az agy kis területének, az agykérgi oszlopnak a szimulációját. A fél milliméter átmérőjű és 10-70 000 idegsejtből álló oszlopok komplex kognitív funkciók, mint a szülő-gyerek kapcsolat és egyéb társadalmi viszonyok meghatározásért és irányításáért felelősek. Az agykérgi oszlop digitális mását több tízezer neuron számítógépes szimulációjával készítették el.