Forrás: businessinsider.com
Ha még nem veszítetted el az állásod, van mit enned és tető van a fejed fölött, igazán szerencsésnek mondhatod magad. Minden egyes hónapban több százezerrel nő azoknak az amerikaiaknak a száma, akik a középosztályból a szegények közé kerülnek.
A bevételek minden államban csökkennek. A lakástulajdonosok száma folyamatosan csökken, míg a magáncsődök száma egyre nő, munka (legalábbis elegendő) pedig nincs a láthatáron. Eközben az élelmiszerárak és az egészségügyi kiadások egyre emelkednek. Senkit ne tévesszennek meg a pozitív tőzsdei jelentések vagy a Wall street-i rekord bónuszokról szóló hírek. Az USA gazdaságának állapota nem javul. A II. Világháborút követően a Nagy amerikai gazdasági gépezet a világ legnagyobb és legéletrevalóbb középosztályát hozta létre, és most ez a középosztály szédítő sebességgel tűnik el a szemünk elől.
A legtöbben, akik az amerikai középosztály kétségbeesett helyzetéről írnak, hiszik, hogy még van remény a visszatérésre és egy napon ez a középosztály ismét olyan hatalmas lesz mint fénykorában. Sajnos a valóság, más képet mutat. Az amerikai társadalom messze az anyagi lehetőségein felül élt több évtizeden keresztül. Most, hogy benyújtották a számlát, az ország vezetői nem tudják mitévők legyenek.
Mindeközben az amerikai gazdaság gyors ütemben asszimilálódik a feljövőben levő egységes világgazdaságba. A középosztálybeli amerikaiak a világ másik oldalán rendelkezésre álló olcsó munkaerővel kell, hogy versenyre keljenek. Természetesen számos multinacionális cég, idejekorán kihasználva ezt a lehetőséget, Kínába és hasonló országokba telepítette gyárait, ahol csupán egy dollárt kell fizetniük a munkásoknak óránként. Ezzel hozzájárultak az életszínvonal névleges növekedéséhez ezekben az országokban, míg Amerikában közreműködtek a középosztály tönkretételében.
Hogy mindez mit jelent?
Pusztán annyit, hogy az USA gazdasága az összeomlás felé halad és az amerikai középosztály, már ami megmaradt belőle, nehéz idők elé néz.