Elmélkedések

Miért létezik a világegyetem?

Leendő volt ateista barátaimnak 🙂

Gondolkodtál már azon, hogy miért létezik a világegyetem?

Miért létezik bármi?

Gotfried Leibniz azt mondta, hogy az első kérdés, amit fel kell tennünk, hogy “Miért van valami, a semmi helyett?”

Arra a következtetésre jutott, hogy a válasz Isten.

Vajon elfogadható ez a következtetés?

A Dr. William Lane Craig csapata által készített alábbi rövid videó erre a kérdésre ad választ.

A videó feliratának szövege itt: scribd.com

Előző posztKövetkező poszt

42 hozzászólás

  1. Szerény véleményem szerint egyszerű a válasz a kérdésre, azért létezik az Univerzum és benne mi, mert Isten úgy akarta ! 🙂

    1. Persze hogy úgy akarta, nem is ez itt az igazán fontos kérdés, mintsem ez : Mi a teremtés célja? Vagy ha úgy tetszik, mi Isten célja a teremtéssel? Mire megy ki ez az egész? Mert ugye bármi is legyen az, az a ?hitünk? lényege.

  2. Ja és valaki légyszíves definiálja a semmit amiről oly sok szó esett! A nagy sötét semmi kicsit óvódás elképzelés.
    A semmi és minden nem olyan távol van egymástól, sőt -mondhatni- egy és ugyanaz.

      1. Szia Oszkár!

        “Miért gondolod,hogy a semmi és a minden ugyanaz?”
        Ugyanazért amiért azt is gondolom, hogy az egész univerzum elfér egy pontban, de nem pusztán geometriai pontra gondolok. Bár annak sincs kiterjedése.

        A valami az valami, általában konkrétum, a minden az meg minden, az magába foglalja a semmit is.
        Aki megtapasztalja annak nincs kérdése ezzel kapcsolatban, mert akkor ugyanúgy egy a felelettel is.
        Egységérzés-nek hívják egyesek.
        Nehezen megfogható fogalmak, mert részként nem értjük, nem érthetjük. Ez az értelme a részletnek, ezért van egonk(különbözöségünk), nem ellenség, nélküle nem lehetnénk részek ami a lényegünk. De mindenkiben van egy valami közös, a lényeg.
        Csak ha erősen részleteknek tekintjük magunkat(tehát belefeledkezünk a közértbe járásba) akkor hosszabb az út.
        Ez lelki érzékelés képessége is, meg sok minden másé.

        1. Szia Balázs!Csak most tudok válaszolni,mert most meg én voltam nem itt. 🙂 Nekem tetszik,amit írtál.A létezést tényleg felesleges valamiféle formába erőltetni,így hát szerintem is elfér egy kiterjedés nélküli pontban.A teljessége nem önthető geometriába és nem foglalható szavakba.Én azért mégis létezőként tekintek rá.Az,hogy vagyok,így szólt a Vagyok 🙂 (2 Mózes 3:14),nekem egy fontos jelzés.Amolyan teremtőerő.Szóval,”semminek” nem nevezném.Az viszont biztos,hogy a nulla,a semmi ugyanúgy elérhetetlen,mint a végtelen.Ahogyan a Pi utolsó számjegye…

          Igazad van,ezt csak megtapasztalni lehet.Átélni.Benne lenni.Számomra Jézus adja ennek az általad említett “egység-érzésnek” a lehetőségét.Valaki másnak más.Én Jézusnak hívom.Más atmannak,önvalónak… Az én önvalóm Jézus.Valahogy így: “Mert az Úrnak dicsőségét fedetlen arccal szemlélve ugyanazon ábrázatra elváltozunk…” (Pál 2. levele a korintusziakhoz 3:16) Gyönyörű,nem?Olyanokká leszünk,mint Ő.Sőt,számomra a Biblia arról szól,hogy sosem voltunk másmilyenek,mint Ő.Csak a közértbe járás közben erről hajlamosak vagyunk megfeledkezni.Mi közben mi magunk vagyunk a Vagyok. 🙂

  3. Az ateistáknak leginkább akkor “szorul a hurok” amikor rákérdezel, hogy az ő szemszögükből nézve mi értelme egyáltalán végigélni az életet?
    Mi értelme egy új életet létrehozni, gyereket nemzeni.
    Hiszen miután “elmúlsz” gyakorlatilag visszakerülsz abba az állapotba, ahonnan az ateista szemszögből jöttél – azaz a semmibe.
    Így semmi értelme semmilyen ismeretet, élményt, érzést gyűjteni-halmozni – hiszen mindez semmivé foszlik –
    mintha soha nem is lett volna.
    Minek teleírni egy könyvet, amit miután elkészültél vele azonnal el is égetsz?
    Egy materialistának ezért – ha logikusan gondolkodik – tulajdonképpen azonnal végeznie kellene önnmagával,
    hiszen semmi értelme semminek amit csinál, minden gondolat, cselekvés értelmetlen.
    Ebből következőleg minden ateista teljes mértékű nihilista is egyben.
    Továbbá nem tudnak arra az alapkérdésre sem válaszolni hogy hogyan létezhetsz – ha elötte nem voltál?
    Hogyan lehet “valami” a “semmiből”?

      1. Nem kell mindent elhinni a filozófusoknak, időnként olyant is elmékednek, bebeszelnek egymásnak (és a világnak), ami nincs is. Ilyen például a nihilista ember.

    1. Kedves Ghostcat!

      Amit leírtál az ateistákról az a te képed azokról akiket Te ateistának tartasz, gondolsz.
      Ha egy másik ember ír az ateistákról, az egy más képet fog leírni. Nincs két egyforma kép.
      Tehát nem létezik ateista, csak egy kép róla a fejedben amit Te hoztál létre.
      A kép a fejben függ a képet létrehozótól, a képalkotótól.
      Ugyanez igaz a semmire, a valamire és a világunkra.

  4. Zsoltárok 19:1
    Az éneklőmesternek; Dávid zsoltára. (19:2) Az egek beszélik Isten dicsőségét, és kezeinek munkáját hirdeti az égboltozat.

    1. Pont ezzel készültem ma reggel, a Zsoltárossal (8.2-7)
      “Ó, URunk, mi Urunk! Mily felséges a te neved az egész földön, az égen is megmutattad fenségedet!
      Gyermekek és csecsemők szája által is építed hatalmadat ellenfeleiddel szemben, hogy elnémítsd az ellenséget és a bosszúállót.
      Ha látom az eget, kezed alkotását, a holdat és a csillagokat, amelyeket ráhelyeztél, micsoda a halandó – mondom -, hogy törődsz vele, és az emberfia, hogy gondod van rá?
      Kevéssel tetted őt kisebbé Istennél, dicsőséggel és méltósággal koronáztad meg.
      Úrrá tetted kezed alkotásain, mindent a lába alá vetettél.”

    1. Fizika, matematika, kémia, stb. is bizonyíték Isten létére. Különben nem tanulnám, tanulhattnám. Mert én se lennék.

  5. Évával egyetértek! Mert a Biblia is írja hogy a teremtett világból is meg lehet ismerni Istent.ha ez a több mint 2000éves kijelentés akkor megállta a helyét akkor mi van most a nagyon fejlett “bölcs” ember korában. Szerintem egy ateistának felsorolhatsz több ezer apologetikai tényt nem lesz attól hívő. Akkor lesz hívő ha megérzi, hogy mennyire szereti őt Jézus, magyarul hit kell hozzá:)

    Oszkár: szerintem a világegyetem azért létezik mert Isten a Szeretet

    1. Végéül is,persze!Szerintem is.Ki is mondhatna mást és ettől eltérőt az itteni olvasóközönség soraiból?Mi egyebet is mondhatna erre egy jól iskolázott,biztos teológiával rendelkező keresztény…?Próbálna meg ne bólogatni,ha ezt hallja… 😀 Én csak megpróbáltam bizonyos beidegződésektől és “jól bevált” panelektől eltérni.Magam részéről jobban szeretek gondolatokat felvetni,kérdéseket feltenni,mint közölni egyetlen jól megrágott formulát.Nézd,mindig vannak mindenre előhúzható válaszok.Én viszont jobban szeretem azokat a kérdéseket,amiket nem lehet megválaszolni,mint azokat a válaszokat,amiket nem lehet megkérdőjelezni.

      1. Pontosan ezért említettem az ateista Lovelock Gaia elméletét. Nem kell “megrémülni” attól, hogy a nevet a görög mitológia adta, na és … Viszont az, hogy az EGÉSZ ÉLŐ az annyira gyönyörű, hogy CSAKIS azt a kérdést veti fel, hogy is lehet ez – mert ugye, az “evolúción túl vagyunk” azt elfogadják – hogy az ÖSSZES együtt ÉL ?! HOGY SEMMIT NEM LEHET KIHAGYNI? pont ezért fontos a “környezetvédelem” vagyis amit még az ember tehet, hogy jó gazdája legyen … és megérti a folyamatokat! Együttműxik vele és nem ellene! A hívő embernek kimondottan az a dolga, hogy a gondos gazda felelősségével viszonyuljon az élővilághoz (hiszen része annak, na, ezt is nehéz belátni 😀 ) …
        Nemrég azt csinálták a természetvédők, hogy pénzben fejezték ki egyes biológiai lények értékét, az eszem megáll. Kinek kell bizonygatni?! csak a pénzből értenek?! 🙁
        Pedig az egyszeri indián is megmondta: ha kivágtuk az utolsó fát, megmérgeztük az utolsó folyót … akkor majd rájövünk, hogy a pénz nem ehető …

      2. Bizonyos válaszok nem az utolsók hanem újabb, és egyre fontosabb kérdéseket vetnek fel. Pontosan így érkezünk el a lényeges kérdésekhez, így érkezünk el Istenhez … 🙂
        HA nem válaszolunk, csak “lebegünk” a kérdések özönében, akkor SOHA nem fogunk tudni válaszolni mert a “talányok világában” maradunk, ahol oké, minden költészet, csakhogy a világ elég “véres” valóság …

        SENKIHEZ nem fogsz tudni lehajolni, semmire nem fogsz tudni válaszolni, ha nem veted meg a lábad egy biztonságos talajon … élet-halál kérdések,”kihívások” közelednek ! Itt vannak az ajtóban …
        Sokan választják – valóban – azt az életmódot hogy csak ringatóznak a kérdések – zenék – világában … és csak jól akarják eltölteni azt az életet amit kaptak: kábszer ez, így, Oszkár! Ráadásul, ebben a társaságban így és így kell beszélni? Miért MÁSHOL másképp beszélsz?!
        Jujjj de rosszindulatú ?! vagyok ?!

        1. Éva,én is adtam választ azokban a soraimban.Méghozzá,nagyon egyértelmű választ.Sőt olyat,ami eléggé megegyezik a te elképzeléseddel.Persze,nem írhattam le száz százalékosan a te véleményedet,és amit írtam,nem tettem azt kötelezőérvényűvé sem senkire se nézve – még rád sem.Ezért nem vetted észre.És ez így is van jól… 🙂

  6. Kezdetben két lehetőség volt.
    Vagy megszületik a világegyetem,vagy nem.Valamilyen -egyelőre- rejtélyes oknál fogva,a létezés lehetőségéhez párosult esély.A természetben minden a lehető legalacsonyabb energiaszintre törekszik.Vagyis,a világegyetemnek könnyebb/egyszerűbb léteznie,mint nem léteznie.Ez egy ok eddig. 🙂 A második: a világegyetem létezik,mert nem adódott semmi olyasmi,ami ellehetetlenítette volna létezését,avagy a keletkezését.

    A világegyetem megszületett,mert volt rá lehetőség.Nem is az a kérdés,hogy miért létezik a világegyetem,hanem inkább az,hogy miért nem tudjuk erre a választ.Sőt,sokkal inkább az,hogy miért nem mondjuk ki ezt a választ,amikor különben meg tisztában vagyunk vele.Miért temetjük ezt a választ folyamatosan a tudatunk alá?

    A válasz egyszerű.Magam részérő úgy gondolom,hogy az egyszerűség döntött a világegyetem létezése javára,mert léteznie egyszerűbb,mint nem léteznie.(Ha nem így lenne,most nem beszélgethetnénk erről. 😀 ) Így hát,a keletkezését és a létezését firtató kérdésekre a válasz már csak ezért is biztosan egyszerű.Egyébként meg,senki sem mondhatja meg senkinek,miért létezik az univerzum.Ezt mindenkinek saját maga kell megválaszolnia.Méghozzá,a saját tapasztalatai alapján.Mivel a természetben -a valláson,a vallásosságon kívül- minden az egyszerűségre törekszik,a válaszok is egyszerűek.Csak a helyes kérdést kell feltenni.Talán a “Miért létezik a mindenség?” nem a megfelelő kérdés,ezért erre így nincs is megfelelő válasz…

    MI A LEGMEGFELELŐBB KÉRDÉS A VILÁGEGYETEM LÉTEZÉSÉVEL KAPCSOLATBAN?

    Mihelyst megtaláljuk a legmegfelelőbb kérdést,megtaláljuk a legmegfelelőbb választ is,mert a legmegfelelőbb kérdés éppen azért a legmegfelelőbb,mert magában hordozza a legmegfelelőbb választ is.

    Harmadik ok: a világegyetem azért létezik,mert jobb léteznie,mint nem léteznie. 🙂

    Ha a megfelelő kérdések és a megfelelő válaszok után kutatva félre tudjuk állítani magunkat,akkor minden megoldódik.Éppen ezért nem is akarjuk tudni a választ,mert ahhoz félre kéne állítanunk magunkat… 🙂 Inkább mindenféle tudományos megfontolást létesítünk előnyben,akár teológiai az a megfontolás,akár teológiátlan… 😀 Mindegy….így is,úgy is okoskodás a vége.

    A vallás azt mondja,hogy a tudomány “hogyanjával” szemben a “miértet” kell előnyben részesíteni.Szerintem meg egyik kutya,a másik eb.(Ahogyan a természettudomány is vallás.)A világegyetem maga az evangélium.Tessék,lehet neki örülni…!Hurrá,milyen jó,hogy élünk!!! 🙂

    Hogyan lett a lét?Nyilván a nemlét halálával.Hogyan halhatott meg a nemlét,ha egyszer sosem volt?Mindig is a létezés volt,mert mielőtt a nemlét létrejöhetett volna,már el is múlt…

    Az,aki közülünk először teszi fel a leghelyénvalóbb kérdést,először fogja meghallani a leghelyénvalóbb választ is.Ennek az embernek a számára azonban már semmit sem fog jelenteni a továbbiakban az a kérdés,hogy miért létezünk.A legfőbb válasszal olyan öröm fogja eltölteni,hogy azt azonnal tovább akarja majd adni mindenkinek.Mármint,az örömöt.Mert annak a határtalan tudásnak a birtokosává válik,ami szerint az embereknek örömre/örömhírre van szükségük -vagyis vigasztalásra-,nem pedig válaszokra… <3

    1. Átélni újra és újra azt az örömöt,amit Isten akkor érzett amikor eszébe jutottál és megteremtett téged…
      … amikor nincsen előtted semmi fontosabb annál,minthogy Isten örömét folyamatosan átéld,azt az örömét ami akkor tölti el,amikor rád gondol,az maga a Megváltás,az Evangélium és nem más,mint maga a Teremtés. 🙂

      1. Szia Oszkár,

        egy egyszerű válasz a kérdésedre: “MI A LEGMEGFELELŐBB KÉRDÉS A VILÁGEGYETEM LÉTEZÉSÉVEL KAPCSOLATBAN?”
        -azaz kérdés: Mi az igazság?
        Peti

    2. Azért akarjuk tudni a választ arra,hogy miért a valami van és miért nem a semmi,azért agyalunk ilyesmin és rángatunk elő tekervényeinkből ilyen,meg még az ilyennél is sokkal ilyenebb kérdéseket,mert vigasztalanok vagyunk.Ha nem így lenne,akkor hagynánk a csudába az egészet,nem agyalnánk szakadatlanul,hanem simán csak kimennénk labdázni a rétre,vagy együtt röpülni a madarakkal,együtt úszni a delfinekkel,lábat lógatnánk a szerelmünkkel a Mars egyik kráterének szélén ülve,de legfőképpen teremtett világok határtalan sokaságát ajándékoznánk egymásnak folyamatosan… 😀

      1. “Kicsírázik és felnő a mag,maga sem tudja,miképpen.”
        (A világegyetem Botanikusa –
        A Kozmikus Veteményezés Nagy Könyve)

        Soha sem fogjuk megtudni,miért létezik a világegyetem.Ám ha az Evangélium nem lenne,akkor végleg ebben a sohában ragadnánk…
        Miért létezik az Evangélium?Hát,egyszerűen azért,hogy ne ragadjunk ebben a sohában,hanem már most éljünk mindig a mindigben. 🙂

        1. Hogyhogy nem tudod, Oszkár, hogy miért létezik a világegyetem? MIÉRTÜNK 🙂 nem tűnt föl ? 😀

          Az Isten SZERETET és kiárasztotta szeretetét. Olyan lényeket – is – teremtett, akik meg tudják Őt találni és hálát tudnak adni minden gyönyörűségért …
          Mi nem vesszük a galaxisok hasznát ?! 😀 … csak játszott az Úr … csak azért, lehet, hogy ne bírjuk elképzelni a VÉGTELENT, és álljunk meg, vegyük le a sarunkat, mert a hely szent …

  7. Elég fura így, hogy “Isten az oka”. Isten válasz a “miért-re? Isten a teremtéssel KIÁRASZTJA szeretetét, és CÉLJA van velünk/a világegyetemmel.

    Érdekes, hogy az ateista James Lovelock, megalkotva Gaia-elméletét (ami lényegében annyit jelent, hogy a különböző élő rendszerek EGYÜTT alkotnak EGY ÉLŐT) mégsem tudta rátenni a végére a pontot. Nyugtalanította az, mondta is – amikor végre elfogadták az elméletét – hogy ez az elmélet nincs kész … mert, ha valami ilyen összehangoltan működik, annak KELL hogy legyen CÉLJA. És nem tudja a célt …

    1. Senki sem születik felnőttként, a hitnek is vannak fokozatai. Egy ateista számára Isten létezésének elfogadása éppen akkora lépés, mint egy teistának a személyes Megváltó elfogadása.

      1. Nem teszek “szemrehányást” neki hogy nem ismeri a célt, inkább nagyon becsületes, hogy sok évtized után, amikor VÉGRE elfogadta a tudományos világ az elméletet, elmondta kételyeit: hűtötte a kedélyeket 🙂 hogy ne ünnepeljék… MÉG ne.

        Ez a legfontosabb, hogy becsületesen kell gondolkodni így előbb-utóbb megtalálja a válaszokat, BIZTOSAN eljut Istenhez … “boldogok akik éhezik és szomjazzák az igazságot mert eltelnek vele”.

    2. “amikor VÉGRE elfogadta a tudományos világ az elméletét”

      “Jó” kis elmélet és még annál is “jobb” állítás.

      Dr. James Ephraim Lovelock (Letchworth Garden City, 1919 . július 26. ?) független tudós, szerző, kutató, környezetvédő, akit legfőképpen a Gaia-elmélet modern kori megalkotása miatt ismernek. Maga a Gaia elmélete a görögöktől ered.
      Életrajz
      Lovelock Letchworth Garden Cityben született. Kémiát tanult a manchesteri egyetemen, majd az orvosi kutatótanács (Medical Research Council) tagja lett. Később független tudósként kapott felkérést a NASA -tól feladata a marsi élet lehetőségének kutatása volt. Ekkor fejlesztette ki a Gaia-elméletét , mely szerint a Föld egy élő organizmus. A globális felmelegedést James Lovelock sokkal nagyobb veszélynek tekinti, mint más tudósok.

      1. Gaia a görög mitológia egy alakja, és sajnos sokan mint “Földanyát” tekintik ami szerintem ebben a formában bálvány, nem azt jelenti, hogy nem szenzációs az elmélet.
        Mondd Adrian, tudod-e a kérdésfelvetését? Tudod-e hogy átfogó vizsgálatokat végzett a különböző élő rendszereken és ebből már szinte az Isten-bizonyíték kapujába érkezett?
        Vajon olyan “rettenetes baj” hogy nagyon sötéten látja a jövőt, hiszen amit el lehet rontani azt mi, emberek ELRONTJUK …vajon cikizésre méltó csak azért mert e lap hasábjaink az a PC hogy a glob.felmelegedés nem igaz? Éghajlatváltozás, klímaváltozás a helyes kifejezés. Aki ezt normálisan gondolkozva nem észleli, az nem AKARJA észrevenni 🙁

        Igen, itt állt meg ennél a kérdésnél hogy mi a cél: lenyűgöző valóban, hogy minden függ mindentől, és mindent az ÚR így csodálatosan szerkesztett egybe … Dicsőség ezért Néki !

      2. Hagyd már ezt az ócska panteizmust. Nem idevaló, sőt….sehová sem való. Istennek meg végképp semmi közé hozzá!

        1. Milyen p-a-n-t-e-i-z-m-u-s-r-ó-l BESZÉLSZ ?! SEMMI közöm hozzá, végtelenül nem érted. Ha a tudományban vizsgálják a természetet, szabad-e ?! Attól azok “istenek” amit vizsgálnak és ha írok róla akkor azt gondolom?! Eszement hülyeség, ne haragudj!

          A Gaia név görög eredetű. Passz. Az elméletnek az a lényege, hogy AZ EGÉSZ élővilág EGYBEN ÉLŐ !! ebben mi van panteizmus?! Sőt! Az evolúcióhoz képest, melyben minden faj “külön ered” egyenként vizsgált – hibásan! Mintha nem lenne olyan hogy “emberiség” csak individuumok. Erről szól a Gaia elmélet, az összefüggésekről, nem pedig a különválasztásról.

          Ateista tudósnak nincs esélye megtalálni a Teremtőt?! Én erről beszéltem. Közelebb visz Őhozzá az bizonyos. Az Egy Igaz Élő Istenhez!

          Összefüggő, egymástól függő, egymást fenntartó élővilágot teremteni nagyobb bravúr mint egyes fajokat …

    3. Célja? Milyen egyéb célja lehetne mint önmagát megragadni? Emberi célt akarunk adni Istennek? Hát ez igen kedves, de értelmetlen, pontosabban emberi elgondolás. Gondoljátok, hogy ki lehet okoskodni a célt?
      Ez olyan mint kigondolni magunkat a gondolkodásból.

      Az is furcsa elgondolás , hogy csak egyetlen célja lehet az egész univerzumban, vagyis mi, mint a teremtés koronája, hát igencsak csak gyenge korona lenne. De mindenképpen érdekes tapasztalat az emberi lét is bizonyára. Én legalábbis élvezem.
      Célja önmaga, mi más lehet?
      Tényleg?! Számlálhatóan végtelen célja lehet. Csak nyúlj bele saját képzeletedbe, hány féle alakzat jelenhet meg benne?
      Persze az ufonauták csakis ördögi lények lehetnek. Hány de hány fajta életforma létezhet, csak ebben a galaxisban, nemhogy az univerzumban?

      1. Aki nem érez hálát és add dicsőséget az Úrnak a látványért és azért amit érezhetünk, amit élvezhetünk stb. és Ő élvezhet általunk – az nem igazán él, nem elég tudatos a létezésére. Csak elméleteket gyárt részegységként, keresi a teljest ahonnan származik.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Send this to a friend